Unie vydavatelů
noviny | časopisy | internet
Domácí stránka  | Digitální média  | Jak na inzerci v denících  | Jak využít mediální kreativity

Jak využít mediální kreativity

Kreativní práce s médii

Účinek inzertní kampaně se mnohonásobně zvýší, pokud se podaří při přípravě vhodně využít specifických vlastností média, v němž je reklama umístěna. Mediální kreativita je samozřejmě limitována technologickými možnostmi vydavatelů i konkrétními obchodními podmínkami. Některé kreativní nápady samozřejmě není možné uskutečnit ani bez aktivní spolupráce s redakcí novin (viz níže). Nápaditá reklama, v níž noviny nehrají jen pasivní roli „poskytovatele“ inzertní plochy, ale jsou součástí konceptu, na sebe snáze upozorní, upoutá pozornost a rychleji a intenzivněji zapůsobí.

„Využití redakčního kontextu“

Reklama na antipyretikum je zasazena do prostoru vyhrazeného rubrice předpovědi počasí tak, že údaj o teplotě, kterou lék snižuje, na první pohled vyhlíží jako součást redakčního textu. (Slovinsko)

 

 „Prázdná plocha namísto inzerátu“

Zcela vyprázdněná redakční rubrika čtenáře zaskočí - o něco níže najde upozornění, že všechny potřebné informace najde na webu. Inzerát telekomunikační společnosti. (Slovensko)

 

„Chybějící fotografie“

Vlastní MMS zpravodajství propagovala redakce konzervativního deníku tak, že namísto fotografií k článkům z titulní strany otiskla pouze prázdné rámečky - ten, kdo chtěl obrazový doprovod vidět, musel si přes SMS zprávu vyádat doručení obrázku do svého mobilního telefonu. (Rakousko)

 

„Personifikované vydání“

Každý výtisk tohoto speciálního vydání prestižního deníku byl doručen na jméno předplatitele - dvojice po sobě jdoucích inzerátů obsahovala nejprve vizitku obchodníka z firmy zadavatele a na další stránce pak vizitku majitele konkrétního výtisku novin, vše propojeno titulky obou inzerátů.

 

„Noviny se dvěma hlavičkami“

  Inzerát kuvajtské banky si pohrál s motivem novinového záhlaví tak, že vznikly noviny, které bylo možné číst hlavou dolů.

 

„Průnik do hlavičky novin“

  Auto, které zaparkujete všude. I v malé mezislovní mezeře novinového záhlaví.

 

„Grafické využití redakční plochy“

Motiv textů novinových článků se stal pojítkem této inzertní série pro pivní značku. Písmenka z redakčních textů jakoby ustupovala síle značky.

 

„Produkt „protékající“ celým výtiskem“

Podtisk pod redakčním textem není přiliš častou formou inzerce, ať již mívá podobu grafického prvku či například loga společnosti. Zde slovinský deník oslavil vstup země do Evropské unie a demonstroval svou připravenost na přinášení zpráv ze všech koutů Unie, ve všech barvách reality.

 

„Potřísněný výtisk“

Kolečko od odloženého hrnku s kávou (anebo od zapomenuté plechovky s barvou) vytváří přirozený teaser, který naviguje čtenáře k listování směrem k dalším inzertním plochám.

 

„Barevný podtisk“

Podtisk pod redakčním textem není přiliš častou formou inzerce, ať již mívá podobu grafického prvku či například loga společnosti. Zde slovinský deník oslavil vstup země do Evropské unie a demonstroval svou připravenost na přinášení zpráv ze všech koutů Unie, ve všech barvách reality.

 

„Oříznuté stránky“

Série čtyř inzerátů seřazených od nejmenšího k největšímu tak, že ve výsledku vytvářely dojem celostrany. Čtenář však musel všemi nejprve prolistovat a inzerát tak nemohl uniknout jeho pozornosti. Realizace se neobešla bez spolupráce výrobních oddělení vydavatelství, neboť inzerát byly ve skutečnosti všechny „celostránkové“, jen velikost stránek byla přizpůsobena menším formátům.

 

„Příbal jako součást inzertního sdělení“

  Dárek (národní vlajka) přibalený jako součást inzerce významné banky zapůsobil jako dodatečný reklamní nosič. Noviny tak zprostředkovaly čtenářům dárek, který se následně proměnil ve venkovní médium.

 

Prameny: Golden Drum, Cannes Lions, Epica Awards