Unie vydavatelů
noviny | časopisy | internet
Domácí stránka  | Aktuality  | #JournalismMatters - Světový den zpravodajských médií – 28. září 2020

23. 9. 2020

#JournalismMatters - Světový den zpravodajských médií – 28. září 2020

Dne 28. září 2020 se jako každý rok uskuteční celosvětová akce vydavatelů novin a zpravodajského obsahu Světový den zpravodajských médií (World News Day). Hlavním organizátorem akce je Světová asociace novin a vydavatelů zpravodajství WAN-IFRA respektive její Světové fórum šéfredaktorů, které spolupracuje s dalšími organizacemi, jako je Kanadský fond pro žurnalistiku CJF či více než 100 vydavatelů a zpravodajských titulů v různých částech světa. Počet spolupracujících médií se proti loňským 40 výrazně zvýšil. Z více než 100 zúčastněných v tomto roce je 20 z asijsko-pacifického regionu, 10 z jižní Asie, 25 z Afriky, 17 z Evropy, 18 z Latinské Ameriky a 20 ze Severní Ameriky

Řada titulů uvádí, že Světový den zpravodajských médií připomene speciální zprávou v tištěné podobě i na webových stránkách.

Pořadatelé k významu Světového dne zpravodajských médií uvádí: „Ve věku polarizace a dezinformací si Světový den zpravodajských médií 2020, který se bude konat 28. září, klade za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o zásadní roli, kterou novináři hrají při poskytování důvěryhodných a spolehlivých zpráv veřejnosti, aby lidem pomohli pochopit - a zlepšovat - rychle se měnící svět kolem nich.“

Světový den zpravodajských médií si klade za cíl prezentovat důležitost spolehlivých zdrojů informací a zpráv, které lidem pomohou držet krok s vývojem a pochopit rychle se měnící svět kolem nich.

„Mnoho lidí hledá odpovědi u autoritativních novinářů a profesionální redakcí,“ uvedl Warren Fernandez, hlavní editor mediální skupiny Singapore Press Holdings a šéfredaktor deníku The Straits Times. „Hledají informace a obracejí se na ty, kterým mohou věřit. To je důvod, proč u většiny sdělovacích prostředků došlo k nárůstu publika a odběratelů obsahu. Kvalitní média odhalila mnoho falešných zpráv o viru. Pomohla lidem pochopit vývoj. Pomohla spojit komunity,“ řekl.

Společnou globální akcí je webový seminář pořádaný Kanadským fondem žurnalistiky, který se uskuteční 29. září 2020 od 01.00 hodin středoevropského letního času (28. 9. 2020, 19.00 hodin amerického východního času). Na webináři vystoupí například Dr. Anthony S. Fauci, ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci nebo paní Maria Ressa, angažovaná a nyní vězněná novinářka, spoluzakladatelka a výkonná redaktorka filipínského zpravodajského webu Rappler.

Účast na webináři je bezplatná. Zaregistrovat se je možné například prostřednictvím odkazu na webové stránce CFJ , kde je přístup i k dalšímu doprovodnému programu.

Vydavatelé a tituly pořádají ale řadu dalších regionálních akcí například 30 minutový pořad s názvem Žurnalistika v době pandemie. Dále budou po celý den probíhat diskuse v Africe a Evropě na aktuální témata. Jako příklad je možno uvést seminář organizovaný singapurským deníkem Straits Times. Webový seminář s názvem „Covid-19: Jak můžete přispět?“ Titul je známý tím, že jeho korespondentka Elizabeth Lawové jako jedna z prvních novinářů podnikla spektakulární cestu na rybí trh do Wuchanu, o němž je známo, že byl zdrojem virové infekce. Panelisté semináře budou diskutovat o nebezpečí tzv. infodemie během pandemie Covid-19. Webinář bude přístupný veřejnosti a bude se konat prostřednictvím telekonferenční platformy Zoom 28. 9. 2020 od 10.00 hodin středoevropského letního času (tj. 16:00 singapurského času). Přihlásit se k účasti je možno zde.

Další informace, příspěvky, videa a materiály vztahující se k tématice Světového dne zpravodajských médií jsou k dispozici na webové stránce worldnewsday.org.

Světová asociace vydavatelů novin a zpravodajství WAN-IFRA vyzývá vydavatele na celém světě, aby 28. září jako Světový den zpravodajských médií připomněli.

#WorldNewsDay     #JournalismMatters

Zdroj: vlastní zpráva na základě materiálu WAN-IFRA