Unie vydavatelů
noviny | časopisy | internet
20. 6. 2018  |  13.27
Domácí stránka  | Aktuality  | Monetizace digitálních obsahů je stále složitou výzvou

Monetizace digitálních obsahů je stále složitou výzvou

Počet platforem pro distribuci mediálního obsahu neustále roste. Nabídky jako Facebook Instant články, Snapchat Discover a Instagram Videa představují nové způsoby online komunikace, zejména pro vydavatelské společnosti. Ale jak mohou správci digitálních médií správně využívat tyto funkce, jaké příležitosti by mohly být použity pro zpeněžení, a jaká rizika se za těmito trendy skrývají?

Společnost Axel Springer uspořádala 11. července 2017 v Berlíně mezinárodní konferenci o distribuovaném obsahu a již podruhé řešila tyto i další problémy. Konference, pořádaná společností Bild, umožnila více než 60 manažerům z 28 mezinárodních mediálních značek vyměnit si své obecné zkušenosti s distribucí zpravodajského obsahu prostřednictvím sociálních platforem, a také diskutovat o trendech v oboru. Účastníci reprezentovali přední mediální značky z 13 zemí.

Stefan Betzold, výkonný ředitel společnosti Bild Digital, uvedl: „Nové platformy přitahují stále více uživatelů, stejně tak jako prodlužují čas využívání médií. Proto musíme jako vydavatelé tyto platformy testovat, abychom jim lépe porozuměli, a abychom mohli co nejlépe náš obsah prezentovat. Druhý summit o distribuovaném obsahu umožnil intenzivní výměnu zkušeností. Navzdory určitému pokroku zůstává zejména monetizace obsahů velmi obtížná. V budoucnu by také mělo být v zájmu úspěchu poskytovatelů platforem lépe poslouchat a účinněji reagovat na požadavky vydavatelů.“

Průzkum mezi účastníky summitu o distribuovaném obsahu ukázal, že pouze 33 % (2016: 21 %) médií a vydavatelství pozitivně zhodnotilo, jak je jejich značka na distribučních platformách prezentována. Pouze 13 % (2016: 3 %) respondentů je spokojeno s metrikami a uživatelskými daty, které platformy poskytují, 58 % (2016: 81 %) stále vykazuje silné deficity. To platí zejména pro současné modely zpeněžení nabízené platformami (marketing a placený obsah), které jsou 85 % mediálních manažerů (2016: 94%) stále kritizovány jako nedostatečné.

Nespokojenost mediálních manažerů je ještě více zřejmá při hodnocení ochoty spolupracovat v rámci spolupráce mezi vydavateli a poskytovateli platforem. Pokud je komunikace s požadavky vydavatelů považována za nedostatečnou, je to zejména pro nedostatečné provedení těchto požadavků poskytovateli platformy, kteří zklamávají.

Zdroj: fipp.com