Unie vydavatelů
noviny | časopisy | internet
Domácí stránka  | Aktuality  | Google se odvolává proti pokutě, kterou dostal ve Francii kvůli sporům s francouzskými vydavateli

1. 9. 2021

Google se odvolává proti pokutě, kterou dostal ve Francii kvůli sporům s francouzskými vydavateli

Americká internetová společnost Google se odvolala proti pokutě 500 milionů eur (12,7 miliardy Kč), kterou firmě v červenci vyměřil francouzský úřad pro hospodářskou soutěž. Přitom od začátku bylo zřejmé, že Google využije všech opravných prostředků a bude se snažit co nejdéle prodloužit období, kdy vydavatelský obsah může bezplatně využívat a vydavatelům nemusí neplatit žádné licenční poplatky.

Sankce byla vyměřena kvůli sporu, který Google vedl s francouzskými médii ohledně plateb za zpravodajský obsah. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Google si vybral pouze některé vydavatele, se kterými sice hodlal uzavřít licenční smlouvy, ale za jednostranně značně nevýhodných podmínek. Tito vydavatelé proto na předložené návrhy licenčních smluv nepřistoupili. Zbývajícím vydavatelům (např. časopisů nebo tiskových periodik bez podílu zpravodajského obsahu) odpovídající licenční smlouvy Google ani nepředložil a požadoval užití takového obsahu bezplatně.

"Nesouhlasíme s řadou právních prvků a domníváme se, že pokuta neodpovídá našemu úsilí dosáhnout dohody a vyhovět novému zákonu," uvedl šéf francouzské divize společnosti Google Sebastien Missoffe. "Nadále tvrdě pracujeme na vyřešení této kauzy a uzavření dohod. To zahrnuje rozšíření nabídek na 1200 vydavatelů, vyjasnění podmínek kontraktů a sdílení většího množství dat s francouzským úřadem pro hospodářskou soutěž," dodal.

Úřad pro hospodářskou soutěž Googlu vyměřil pokutu, neboť dospěl k závěru, že firma nevyhověla jeho nařízením ohledně způsobu, jak vést s vydavateli zpravodajství rozhovory. Úřad dnes upozornil, že podání odvolání nezbavuje Google povinnosti zaplatit vyměřenou pokutu.

Ve svém rozhodnutí z 13. července 2021 úřad uvedl, že Google musí do dvou měsíců přijít s návrhy, jak hodlá kompenzovat zpravodajské agentury a další vydavatele za používání jejich zpravodajského obsahu. Dodal, že pokud tak firma neučiní, bude čelit dalším pokutám, a to ve výši až 900.000 eur denně.

Francouzské mediální společnosti firmu Google dlouho obviňovaly, že těží z dominantního postavení svého vyhledávače a snaží se vyhnout dodržování zákonů na ochranu autorských práv. Stížnost k úřadu pro ochranu hospodářské soutěže firmy v té věci podaly v roce 2019.

Zájmy na francouzském mediálním trhu má i český podnikatel Daniel Křetínský, který se v říjnu 2018 stal významným akcionářem deníku Le Monde a vlastní i publikace jako Elle, Marianne, Version Fémina a Télé 7 Jours. Loni v listopadu Křetínský vystoupil proti dohodě o autorských právech, kterou Google nabídl francouzským tištěným médiím.

V České republice k podobnému sporu však ještě ani nemohlo dojít, protože potřebná novela autorského zákona teprve čeká na své projednání v Poslanecké sněmovně. Bez novely zákona se nemohou čeští vydavatelé efektivně domáhat svých práv a společnost Google s nimi odmítá jednat. Tento fakt potvrdil ve svém vyjádření také Václav Mach, výkonný ředitel Unie vydavatelů, největší profesní organizace vydavatelů v České republice, který uvedl: „Překážkou pro efektivní zahájení jednání o náhradách za užívání vydavatelského obsahu s Googlem a dalšími globálními digitálními platformami je fakt, že novela autorského zákona, která pro to vytváří právní základ, neprošla zatím úplným legislativním předpisem. Věříme, že se ale o její přijetí budou snažit všichni aktéři legislativního procesu.“Zdroj: zpráva ČTK, Francie, Paříž, 1. září 2021