Unie vydavatelů
noviny | časopisy | internet
Domácí stránka  | Aktuality  | Francie dala Googlu pokutu půl miliardy eur za trvající neshody s vydavateli

13. 7. 2021

Francie dala Googlu pokutu půl miliardy eur za trvající neshody s vydavateli

Paříž, 13. července (ČTK) - Francouzský úřad pro hospodářskou soutěž vyměřil americké internetové společnosti Google pokutu půl miliardy eur (12,8 miliardy Kč) za to, že se nedohodla s vydavateli zpravodajství. Google čelil obvinění francouzských vydavatelů APIG, SEPM a tiskové agentury AFP, že s nimi nejednal v dobré víře o odměnách za přejímání jejich obsahu. Vést taková jednání Googlu v dubnu loňského roku nařídil antimonopolní úřad. Pokud vydavatel americkou firmu o takové jednání požádal, mělo se uskutečnit do tří měsíců.

"Je to nejpřísnější pokuta," uvedla šéfka antimonopolního úřadu Isabelle De Silvaová. Její instituce tak vysoký trest za nerespektování svého nařízení dosud neuložila.

Úřad Googlu také nařídil, aby vydavatelům a tiskovým agenturám do dvou měsíců představil návrh odměn za používání v současnosti chráněného obsahu. Pokud se firma s nabídkou opozdí, zaplatí za každý den pokutu až 900.000 eur.

Google označil rozhodnutí francouzského úřadu za velké zklamání. "Pokuta ignoruje naše snahy o dosažení dohody, a také realitu fungování zpravodajství na našich platformách,“ řekl mluvčí americké společnosti. Podle Googlu se dnešní rozhodnutí úřadu vztahuje pouze na jednání, která se konala od května do září 2020.

"Od té doby pokračujeme ve spolupráci s vydavateli a zpravodajskými agenturami, abychom našli společnou řeč," uvedla firma.

Jednou ze stran sporu na straně vydavatelů zůstává společnost APIG, která zastupuje většinu francouzských tištěných médií - mimo jiné deníky Le Figaro a Le Monde. A to přesto, že s Googlem už podepsala rámcovou dohodu. Ta ale byla podle zdrojů agentury Reuters pozastavena a čeká se na rozhodnutí antimonopolního úřadu.

Úřad Googlu nařídil vyjednávat s vydavateli loni v dubnu. Vydavatelé se ale na něj pak obrátili spolu s agenturou AFP v září s tím, že americká firma nařízení nerespektuje.

Antimonopolní úřad dnes Googlu vyčetl, že se pokusil vyjednávací pole zúžit a nezačlenit do něj médii přebíraný obsah tiskových agentur, jako jsou například fotografie. Z diskusí také vyloučil politický a obecně informační tisk, uvedla De Silvaová a dodala, že Google vydavatelům neposkytl informace nezbytně nutné k transparentnímu určení ceny.

Agentura AFP dnes uvedla, že dohodě s Googlem už se blíží. Vyplývá to z prohlášení jejího ředitele Fabrice Friese a z prohlášení šéfa společnosti Google France Sébastiena Missoffea.

Francouzské mediální společnosti firmu Google dlouho obviňovaly, že těží z dominantního postavení svého vyhledávače a snaží se vyhnout dodržování zákonů na ochranu autorských práv. Stížnost úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v té věci podaly v roce 2019.

Zájmy na francouzském mediálním trhu má i český podnikatel Daniel Křetínský, který se v říjnu 2018 stal významným akcionářem v deníku Le Monde a vlastní i publikace jako Elle, Marianne, Version Fémina a Télé 7 Jours. Loni v listopadu Křetínský vystoupil proti dohodě o autorských právech, kterou Google nabídl francouzským tištěným médiím.

Komentář pro ČTK za Unii vydavatelů:

"Bohužel v České republice se Google chová úplně stejně, jako ve Francii. Zneužívá přitom také skutečnosti, že čeští poslanci stále ještě neschválili novelu autorského zákona a proto Google nemusí s vyjednáváním o podmínkách s vydavateli nikam spěchat. S českými vydavateli zatím buď nejedná vůbec, nebo pouze s těmi, které si sám vybere a ty se potom snaží z pozice síly donutit, aby přistoupili na jeho jednostranně nevýhodné podmínky", uvedl k situaci na trhu v České republice Václav Mach, výkonný ředitel Unie vydavatelů.

Zdroj: zpráva ČTK